Dil çıkarmak Budist bir gelenek ama Dalay Lama mide bulandırdı

Hindistan’ın Dharamshala kentinde sürgünde yaşıyor 87 yaşındaki Dalay Lama. Tibet’in ruhani lideri olarak batıda pek bir paha verirler. Fakat son vakitlerde kimi davranışları yüzünden ondan “iğrenç” ya da “çirkin” diye kelam edilir oldu. “Ürkütücü” olduğunu söyleyenler de var.

Tüm dünyaya süratle yayılan bir görüntüde küçücük bir çocuğa çıkardığı lisanını emdirmeye kalkışması tek sözle iğrençti natürel. Zati gelen yansılar yüzünden manevî başkan çocuğun ailesi ile “görüntüden rahatsız olan herkesten” özür diledi.

Dil çıkarma geleneği

Birbirlerine emdirirler mi bilemem lakin Tibetliler de lisan çıkarma çok eski bir gelenek aslında. İnsanları selamlamanın bir biçimidir bu. 9. yüzyılda yaşadığı söylenen, pek de sevilmeyen Lang Darma isimli bir hükümdardan kelam edilir. Lisanının siyahlığı ile meşhur bir hükümdardı bu. Budistlerin reenkarnasyona inandığı malum, bu sevilmeyen hükümdarın reenkarne olmasından korkarlardı, o nedenle birbirlerini lisanlarını dışarı çıkararak selamlar, böylelikle lisanlarının siyah olmadığını gösterirlerdi. Hasebiyle makûs hükümdarın reenkarnasyonu olmadıklarını da kanıtlarlardı.

Bu geleneğin varlığı Dalay Lama’nın küçük bir çocuğa lisanını öptürmeye kalkmasına haklılık kazandırmaz doğal ki. İmaj hakikaten mide bulandırır tiptendi. Bir orta çocuklara yönelik cinsel hücumlarla uğraş emeliyle kurulmuş bir dernekte istekli çalışmıştım yıllar evvel. Seminerlerde çok şey öğrenirdik. Hiç unutmadığım bilgilerden biri şudur; çocukları severken çok dikkatli olun. Zira çocuk bir pedofil ile olağan bir insanın kendisine yaklaşımının farklı olduğunu anlayamaz. Zira pedofilliler de çocuklara olağan insanların yaklaştığı üzere yaklaşıyorlar.

Düpedüz taciz bu

Dalay Lama’nın bu davranışı olağan bir insan davranışı değil doğal. Yeterli niyetli de olabilir lakin dendiği üzere “sadece sevgisini gösteriyorsa” ya da “şakalaşıyorsa” da imgenin tacizden farkı yok nitekim. Görüntüde çocuğa “dilimi emebilir misin?” diye sorduğu duyuluyor ayrıyeten.

Dalay Lama daha evvel de tartışmaların odağında olmuştu. BBC’de 2019 yılında yaptığı bir söyleşide gelecekte yerini bir bayanın alabileceğini söylemiş lakin öncelikle o bayanın “çok çekici” olması gerektiğini vurgulamıştı. Şayet bayan alımlı olmazsa bunun pek işe yaramayacağını, insanların onu görmemeyi tercih edeceğini de eklemişti. Saçma sapan laflar alışılmış lakin bir manevî önderin bayana bakışı sıradan birinden biraz farklı olmalıydı. Daha doğrusu “kadın açlığını” bu kadar muhakkak etmemeliydi. Dalay Lama da olsa sonuçta bir “erkek” alışılmış.

Çocuğa lisanını öptürmeye çalıştığı imgelerinden sonra özür dileyen Dalay Lama, BBC’deki bu sözleri nedeniyle de özür dilemişti. Güzel bir insan tavrı olan “özür dileme”yi değersizleştirecek sıklıkta özür diliyor. İnandırıcılığını yitiren özürler bunlar natürel.

Görüntüleri izlediğimde bir sefer daha inandım; çocuk için tehlikeli olmayan yer yok kainatta. Kutsal ya da manevî yerlerde, yerlerde bile inançta değiller. Herkese açık bir merasimde bir manevî önderin “dilinden“ kurtulamıyor örneğin.

Büyüklerin dünyasında, büyüklerin kurallarıyla yaşadıkları dünyada işleri nitekim güç çocukların. En acısı da küçücük vücutlarında büyüklerin haz aramaları. Fecî sahiden de. O nedenle Dalay Lama üzere, kazık kadar adamın küçücük bir çocuğa lisanını emdirmeye kalkması lanetleniyor.

Nerede olsa lanetlenmeli doğal.

Budist tapınağında da, Kuran Kursu’nda da.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir