Bakan Koca: SMA tedavisi için İstanbul’a nadir hastalıklar hastanesi kurulacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Kabine Toplantısı sonrası açıklama yaptı.

SMA konusunda son derece hassas olduklarını tabir eden Koca, bu hastalığın istismar aracı olarak kullanılmasına tahammüllerinin olmadığını söyledi.

“Gen tedavisinin kimlere uygulanabileceği belirlendi”

Koca, “SMA Bilim Konseyimiz var. Yararı ispat edilmiş olan ilacın temini sağlanıyor. Gen terapisi konusunda gelince, SMA Bilim Kurulu kimlere uygulanabileceğini belirledi, hangi hasta kümesinde kullanılabileceğini tespit etti. Tesirli olduğu bir hasta kümesi var. Uygulanmak üzere planımızı yaptık. Yakında uygulamaya geçecek.” dedi.

“Nadir hastalıkların tedavisi için İstanbul’da yeni bir hastane kuruyoruz”

Ayrıca bu hususta kıymetli bir gelişme olduğunu vurgulayan Koca, “Nadir hastalıkların tedavisi için İstanbul’da yeni bir hastane kuruyoruz. Bu hastane hücre ve gen terapilerinin uygulanmasına özel olacak. Hastane ile tıpkı yerleşkede bir de hücre ve gen tedavisinde kullanılan ilaçları üretecek tesis bulunacak. Böylece ilacı kendimiz üretip tedaviyi de kendimiz uygulayacağız.” diye konuştu.

Sağlıklı Yaş Alma Merkezleri

Sağlıklı hayat konusunda değerli adımları olduğunu aktaran Koca, şöyle devam etti:

“65 yaş üstü vatandaşlarımıza, 250 bireye bir doktor ve iki hemşire oranıyla hizmet vereceğimiz bir sistemi duyurmuştuk. Büyüklerimizin sıhhat durumlarını yakın takip etmek üzere; Sağlıklı Yaş Alma Merkezlerinin kurulması için yönetmeliğimiz yayımlandı. 80 yaş üstünden başlamak üzere bu projemizi hayata geçiriyoruz. Yani her 250 kişi için bir hayat merkezi, bir tabip, iki hemşire, bir tıbbi sekreter olmak üzere planladığımız bir uygulama.

Büyüklerimizin rastgele bir sıhhat sorunu, reçete yahut rapor gereksinimi olduğunda, uzaktan sıhhat hizmeti sunumuyla birlikte bu merkezlerden hizmet almasını sağlayacağız. Gerektiğinde bu hastalarımız için hastane randevuları dahil tüm süreçleri takip edilecek. Kişi, sıhhat sorunu yaşadığında o ünitesi arayacak. O ünite gerektiğinde hastayı konutunda ziyaret edecek, gerektiğinde hastanede refakat edebilecek. Bu uygulama yeni başlıyor.”

“Aile diş hekimliği uygulamasını Türkiye genelinde başlatıyoruz”

Aile diş hekimliği uygulamasının 3 vilayette pilot olarak başladığını hatırlatan Koca, “Şimdi tüm Türkiye genelinde başlatıyoruz. Yaklaşık 10 bin şahsa bir aile diş tabibi olacak halde planladık. Yaklaşık 8 ila 10 bin ortası aile diş doktoru bu projede vazife alacak. Bu alanda halihazırda misyon yapan diş doktorlarımıza ilaveten yeni alımlar da yaparak bu sayıyı tamamlamayı hedefliyoruz.” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir