Türkiye, Nasreddin Hoca hakkında animasyon filmi hazırlayacak

Türkiye, Hoca Nasreddin’i mevzu alan bir animasyon sinemasının milletlerarası ortak imaline öncülük edecek. Bir imal şirketi ve birebir vakitte Türkiye’nin ulusal kamu yayıncısı Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nun içerik sağlayıcılarından biri olan Yeni Düşler Animasyon, ikonik Türk halk kahramanının vakitsiz öykülerini global bir izleyici kitlesine sunacak olan yeni bir animasyon sineması için Hollywood sinema imalcisi Timur Bekmambetov ile işbirliği yaptığını duyurmaktan gurur duyuyor. Hoca’yı mevzu alan animasyon sineması 2024 yılında İngilizce olarak dünya çapında vizyona girecek ve devamında TV dizisi, çizgi roman ve VR tecrübesi ile bir cümbüş cihanına dönüşecek.

İşbirliği kapsamında Yeni Düşler Animasyon, Bekmambetov’un eğitim modeliyle Türkiye’de bir animasyon okulu açacak ve bu okulun öğrencileri gelecekte Hoca’nın animasyon sinemasının ve başka Türk ve Hollywood animasyon üretimlerinin yapım grubuna katılma bahtına sahip olacak. Okulun özgün yaklaşımı, profesyonel oyuncuları animasyon sanatkarlarına dönüştürmek olacak. “Sadece tasarımcıların animasyon yaratabileceği yaygın bir yanılgıdır. Çağdaş yazılımlar çarpıcı görseller yaratmamızı sağlıyor, lakin bunların gerisinde bir karakter yaratmak için oyunculuk unsurlarını anlamak gerekiyor,” diye açıklıyor Bekmambetov.

“Hoca ile ilgili proje, bu efsanevi karaktere mesken sahipliği yapan ve bölgedeki en değerli sinema yapımcılarından biri olan Türkiye olmadan yapılamazdı. Türkiye’nin ve başka Türk lisanlı ülkelerin dayanağıyla Hoca’yı dünyada yıldızlaştırmayı umuyoruz” diye ekliyor Bekmambetov.

Bekmambetov, Angelina Jolie ve Morgan Freeman’ın başrollerini paylaştığı gişe rekortmeni aksiyon sineması Wanted’ı yönetmesi, Benedict Cumberbatch’in başrolünü oynadığı devir draması The Current War’ın yapımcılığını üstlenmesi ve Tim Burton’la birlikte 9 isimli animasyon sinemasının yapımcılığını üstlenmesiyle tanınıyor. Hoca bir tutku projesidir. Kazakistan’da doğup büyüdüğü için bu hususa yabancı değil: “Orta Doğu ve Asya’daki beşerler için Hoca’nın üstün kahraman statüsü var. Dünyanın bu bölgesinde farklı isimlerle tanınıyor fakat her ülke için ulusal bir kahraman. Türkiye’de Hoca, Kazakistan’da Aldar Köse, Arap ülkelerinde Joha, Çin’de Afanti olarak biliniyor. Dünyanın bu bölgesinde kültürü savunan ve halkları birleştiren bir miras varsa o da Hoca’dır.”

“Bu heyecan verici projede Timur Bekmambetov ile çalışma fırsatı bulduğumuz için çok heyecanlıyız. Vizyonu ve yaratıcılığı onu Nasreddin Hoca masallarını hayata geçirmek için eksiksiz bir ortak haline getiriyor” dedi. “Dünya çapında bir sinema imalcisi tarafından desteklenen bir animasyon okulu açarak Türk animasyon sanayisinin büyümesini desteklemekten de gurur duyuyoruz.”

Hoca Nasreddin’i husus alan animasyon sinemanın imaline Türkiye’nin yanı sıra Türk lisanının konuşulduğu öteki ülkeler de katılıyor: Özbekistan ve Kazakistan. 2022 yılının sonunda Türk lisanı konuşan ülkelerin ortak başvurusu sonucunda Hoca Nasreddin’in anlatı geleneği UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miras listesine eklenmişti. Bekmambetov, bu yıl içinde Çin ve Arap ülkelerinin de ortak üretime katılmasını bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir