Türkiye-Brüksel temasının perde arkası

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Milletlerarası Bağışçılar Konferansı’na katılmak için bulundukları Brüksel’de gerçekleştirdikleri görüşmenin akabinde konuştu.

Yunan hükümetine ve halkına Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin akabinde gösterdikleri takviye ve dayanışma için teşekkür eden Çavuşoğlu, Dendias’ın şahsen Türkiye’ye ziyarette bulunmasının çok kibar olduğunu, Yunan mevkidaşıyla Hatay’ı ziyaret ettiklerini ve minnettar olduklarını tabir etti.

Çavuşoğlu, Yunanistan’daki tren kazasının akabinde Yunanistan ve Yunan halkıyla dayanışma içinde olduklarını lisana getirerek “Türkiye ve Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan, makinist olan oğlunun cenazesine katılmak isteyen mahkumu transfer etmekte tereddüt etmedi. Bu itimadın göstergesidir. Münasebetlerimizde daha yeterli bir atmosfer olmasından ötürü çok memnunum.” dedi.

Bu olumlu atmosferin memleketler arası platformlardaki işbirliğine de yansıdığına işaret eden Çavuşoğlu, “Nikos da bu karşılıklı dayanağın ayrıntılarından bahsetti. Bugün adaylıklarımızı destekleme kararı aldık. Milletlerarası platformlarda bu işbirliğini sürdürmemizi umuyorum.” sözlerini kullandı.

Çavuşoğlu, bunun ikili ilgilere de yansıyacağını ve yakın vakitte tekrar buluşma konusunda hemfikir olduklarını belirterek Dendias’ı, Türkiye’de ağırlamaktan memnuniyet duyacağını ya da ne vakit ve nerede fırsat olursa görüşebileceklerini tabir etti.

Yunanistan, Türkiye’nin IMO genel sekreterlik adaylığını destekleyecek

Türkiye’de meydana gelen ve Suriye’yi de etkileyen zelzeleler için düzenlenen Memleketler arası Bağışçılar Konferansı’nın çabucak öncesinde Çavuşoğlu ile görüştüklerini kaydeden Dendias, çok yapan bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirtti.

Dendias, Çavuşoğlu’na teşekkür etme fırsatı da bulduğunu zira Çavuşoğlu’nun Tempi’deki tren kazasının akabinde kendisini arayan birinci bakan olduğunu ifade etti.

Çavuşoğlu’nun tren kazasının akabinde kendisinin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın taziyelerini ilettiğini aktaran Dendias, Çavuşoğlu’nun gerektiği takdirde yardım da teklif ettiğini lisana getirdi.

Dendias, tren kazasının akabinde Türkiye’de hapishanede olan mahkumun Yunanistan’da oğlunun cenazesine katılmasına müsaade verilmesiyle ilgili de Çavuşoğlu’na teşekkür etti.

Türkiye ve Yunanistan’ın milletlerarası platformlardaki işbirliğine dair Dendias, “Türkiye, 2025-2026 devrinde Yunanistan’ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu Süreksiz Üyelik adaylığını destekleyecek. Yunanistan da Türkiye’nin Milletlerarası Denizcilik Örgütü (IMO) Genel Sekreterliğine adaylığını destekleyecek.” formunda konuştu.

Dendias, Çavuşoğlu’yla bir ortaya gelmekten memnuniyet duyduğunu ve yakın vakitte tekrar görüşmeyi umduğunu lisana getirdi.

Görüşme müspet atmosferde geçti

Görüşmeyle ilgili edinilen bilgiye nazaran, Türkiye ve Yunanistan, Büyükelçi Suat Hayri Aka’nın IMO Genel Sekreterliğine adaylığı ile Yunanistan’ın BM Güvenlik Kurulu 2025-26 Periyodu Süreksiz Üyeliğine adaylığını karşılıklı olarak desteklemek üzere mutabakata vardı. Türkiye, daha evvel IMO’da Genel Sekreterlik görevi üstlenmemişti.

Eski AB Bakanı ve Başmüzakereci Büyükelçi Volkan Bozkır’ın BM Genel Şura Başkanlığının akabinde, Milletlerarası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) nezdinde Daimi Temsilci Büyükelçi Suat Hayri Aka’nın IMO Genel Sekreterliğine seçilmesi, Türkiye’nin BM’ye bağlı kuruluşlarda şimdiye kadarki en üst seviyeli makamlardan birinde temsilini teşkil edecek.

Yunanistan, denizcilik alanında dünyada öncü ülkeler ortasında yer alıyor. Bu nedenle Türkiye, IMO Genel Sekreterliğine adaylığını Yunanistan’ın desteklemesini pahalı buluyor.

Yunanistan’ın ise BM Güvenlik Kurulu 2025-2026 devri süreksiz üyeliğine aday olması ve seçimlerin Haziran 2024’te BM Genel Heyetinde gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

2025-2026 periyodu için Konsey’de Batı Avrupa ve Başkaları Kümesi’nden (WEOG) boşalmakta olan iki yere Yunanistan ve Danimarka’nın aday olması nedeniyle seçimler “temiz liste”de bulunuyor.

Buna nazaran, seçimlerin çekişmeli olmaması nedeniyle Yunanistan’ın BM Güvenlik Kurulu üyeliğini elde etmesine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

Türkiye’nin adaylığa dayanak vermesi, Yunanistan’ın BM Güvenlik Kurulu üyeliği adaylığında rastgele bir değişiklik yapmasa da Yunanistan’la Türkiye ortasında varılan adaylıkların karşılıklı olarak desteklenmesi taahhüdü, iki ülke ortasında olumlu gündeme katkı niteliği taşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir