Meta’dan ilk açıklama geldi! WhatsApp’ta mesaj gönderilemiyor

Downdetector’ bilgilerine nazaran yaklaşık 1 saattir WhatsApp’ta sorun yaşanıyor.

WhatsApp gruplarında gönderilen iletiler ulaşmazken, kullanıcılar rastgele bir ihtar almıyor.  Tıpkı sorun birebir konuşmalarda da yaşanıyor. 

Sorunun dünya geneli yaşandığı rapor ediliyor. WABetaInfo’ya nazaran WhatsApp’ın sunucuları şu anda kapalı. Bu nedenle VPN kullanmak hiçbir işe yaramıyor.

WhatsApp’ta sunucuların kapanması nedeniyle aşağıdaki süreçler yapılamıyor:

  • Mesaj gönderme: Birebir sohbetlere yahut küme sohbetlerine bildiri gönderilemiyor. 
  • Hesap oluşturma: Yeni bir WhatsApp hesabı açmak yahut mevcut bir hesabı kullanarak giriş yapmak mümkün değil.
  • Profil bilgilerini güncelleme: Profil fotoğrafı ve hakkında üzere bilgiler düzenlenemiyor. Ayrıyeten telefon numarası değiştirilemiyor.
  • Gizlilik ayarlarını güncelleme: Son görülme, hakkında, profil fotoğrafı, sizi kimlerin kümelere ekleyebileceği ve okundu bilgileri için kapalılık ayarları güncellenemiyor.
  • Grup ayarlarını güncelleme: Grup simgesi ve ismi üzere seçenekler güncellenemiyor. Yönetici olarak, kümeye kimlerin bildiri gönderebileceği ve kimlerin küme bilgilerini düzenleyebileceği seçilemiyor. Ayrıyeten kümelerden çıkılamıyor.
  • Sohbet ayarlarını güncelleme: Sohbetleriniz ve gruplarınız için kaybolan iletilerin müddeti değiştirilemiyor.
  • Sohbet yedeklememe: Sohbet geçmişi iCloud ve Google Drive’da yedeklenemiyor.

META’DAN AÇIKLAMA GELDİ

Bir Meta sözcüsü TechCrunch’a yaptığı açıklamada, “Bazı şahısların şu anda ileti göndermekte sorun yaşadığının farkındayız ve WhatsApp’ı mümkün olduğunca süratli bir formda yine kullanabilir hale getirmek için çalışıyoruzdedi.

WhatsApp, milyarlarca insan tarafından kullanılan kritik bir iletileşme altyapısı haline geldi. 2020 itibariyle, günde 100 milyardan fazla ileti gönderilmesiyle WhatsApp, pazardaki rakiplerinin çok ötesinde olduğunu gösterdi. Bu nedenle uygulamanın çökmesi dünya gündeminde birinci sırada yer aldı.

FİİLİ MONOPOL OLUŞTURAN DİJİTAL HİZMET SAĞLAYACILARININ HESAP SORULAMAZ OLMASI KELAM KONUSU DEĞİL

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Whatsapp servislerinde küresel kaynaklı kesinti yaşanmakta olup ülkemizdeki kullanıcılar da kısmen etkilenmektedir” dedi. 

Ayrıca Sayan, fiili inhisar oluşturan dijital hizmet sağlayıcılarının hesap sorulamaz olmasının kelam konusu olmayacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir