Ekonomim yazarı Çolak: SGK iflas edecek noktaya geldi

Ekonomim muharriri Ömer Faruk Çolak, Toplumsal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) iflas edecek noktaya geldiğini yazdı.

Çolak, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ile ABD’deki enflasyon ve işsizlik bilgilerini hatırlatarak Türkiye’nin bu mevzularda öteki ülkelerden olumsuz ayrıştığını vurguladı. Çolak, mevzuyu emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesine getirerek şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bunun en bariz örneği merkezi idare bütçesinin yönetilemez hale gelmesi. Bütçe, mart ayında 47,2 milyar, ocak-mart periyodunda ise 250 milyar TL açık verdi. Bütçe açığına kaynaklık eden en kıymetli kalem de KİT ve SGK ziyanlarını da kapsayan cari transferler oldu. Cari transferin bütçe harcamaları içindeki hissesi mart ayında yüzde 37,3, ocak-mart periyodunda yüzde 44,5’e ulaştı.

SGK şu anda hükümet borç bulup aktarma yapmaz ise ne sıhhat masraflarını ödeyebilir ne de emekli maaşı verebilir. SGK iflas edecek noktaya gelmiş iken, hala Suriyeli kardeşlerimiz sohbeti yapmanın akla uygun bir açıklaması da yok. Hal bu türlü iken kamu bankalarını daima kayrılmış kesimlere negatif faizle kredi pompalayan kurumlara dönüştürmek, hala izafi olarak sağlam duran bankacılık kesimini de krize sokabilir.” (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir