Ek bütçe geçti ek vaatler ekime kaldı

Ek bütçe görüşmesinde, zelzele bölgesine yatırımlar ve seçim vaatlerinin faturasıyla hesap tartışmaları da yapıldı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Türkiye’nin son devirde yaşadığı sarsıntısı ve attığı birtakım adımları birlikte değerlendirirseniz ben dünyada bu türlü bir örnek var mı diye merak ediyorum. Bunun getirdiği bir meydan okuma da var elbette” dedi.

‘ÖYLE KOLAY İŞ DEĞİL’

Ek bütçe görüşmesinde son ekonomik dataları kıymetlendiren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, sarsıntıdan ziyan gören vatandaşların muhtaçlıkları ve kamu yönetimlerinin yapı stokunda oluşan ziyanların giderilmesi için toplam 527 milyar 300 milyon lira harcandığını açıkladı. Yılmaz şunları söyledi:

“Bir taraftan yalnızca merkezi idare bütçesinde 762 milyar lira para harcamak durumunda olan bir hükümet var. Başka taraftan da çok çeşitli alanlarda fiyatları artıran, toplumsal harcamaları genişleten ve çeşitli toplumsal kesitlerin taleplerini karşılayan bir hükümet var. Bunu eş vakitli bir halde yapabilmek o denli kolay bir iş değil nitekim. Türkiye bu ikisini eş vakitli bir formda gerçekleştiriyor. Bunun getirdiği bir meydan okuma da var elbette. Buna karşı da birtakım önlemler geliştiriyoruz ve bu süreci yönetme uğraşı içindeyiz.

ŞOKLARA DAYANIKLIYIZ

Yeni bir global nizama geçişe şahit olduğumuz bu devirde Türkiye iktisadı yaşanan tüm şoklara karşı dayanıklılığını müdafaayı başarmıştır. Ekonomimiz, bölgemizdeki Rusya-Ukrayna savaşına karşın başta büyüme ve istihdam olmak üzere temel pek çok somut göstergede öteki ekonomilere kıyasla müspet istikamette ayrışmıştır. Bu gelişme 2023 yılı şubat ayında meydana gelen sarsıntı felaketine karşın ekonomimizin güçlü sürdürülebilir yapısını koruduğunu göstermektedir.

REKOR BÜYÜME BEKLİYORUZ

Öncü bilgilere nazaran birinci 6 aylık ihracatımız 123.4 milyar . Mayıs 2023 prestijiyle seyahat gelirlerimiz de 43.9 milyar dolar ile tarihi düzeylere yükseldi. Rekor büyümeler beklediğimizi söyleyebilirim.

Cari açığın yıl sonunda OVP’de öngördüğümüz 2.5’in üzerinde gerçekleşmesini bekliyoruz. İkinci yarı daha olumlu olacaktır. Açığın neredeyse yarısı aslında ithalatı. 12 aylık yıllıklandırılmış altın ithalatı 29.4 milyar dolar. ikinci büyük kalem ise güç.

DİĞER SÖZLER EKİM’DEN İTİBAREN

AK Parti Küme Başkanvekili Abdulhamit Gül, Cumhur İttifakının seçim vaatlerindeki projelerin 1 Ekim’den itibaren hayata geçirileceğini belirtti. Gül, “Meclis açıldığında yeniden ekim ayında milletimize ne kelam verdiysek Cumhurbaşkanımızın liderliğinde toplumun her kesimlerine verdiğimiz sözleri yerine getirmek üzere burada bulunacağız. Milletimize kelam verdiğimiz tüm vaatleri de yerine getireceğiz. Cumhur İttifakı olarak milletimize verdiğimiz sözleri kanunlaştırdık. AK Parti Kümemiz da her vakit milletimize vermiş olduğu sözleri yerine getirmek için sabaha kadar da yedi gün 24 saat çalışmaktadır” dedi.

EK BÜTÇE NEDEN GELDİ

MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy, “deprem ziyanlarının giderilmesi maksadıyla muhtaçlık duyulan ödeneklerin toplamı 527 milyar 290 milyon 833 bin liradır. Özel bütçeli kurumların kıymetli bir kısmının öz gelirleri harcamalarını karşılamakta kâfi olmamaktadır. Hasebiyle öz gelirleri kâfi olmayan yönetimlerin harcamalarını karşılayabilmek gayesiyle hazine yardımı aktarılması gerekmekte olup bu maksatla Ek bütçe teklif edilmektedir” dedi. 1 trilyon 119 milyar 514 milyon 513 bin liranın kalem kalem dağılımı şöyle:

Mal ve hizmet masrafları: 100 milyar 758 milyon 677 bin lira

Faiz sarfiyatı: 80 milyar 540 milyon lira

Cari transferler: 258 milyar 903 milyon 405 bin lira

Sermaye sarfiyatları: 67 milyar 430 milyon 338 bin lira

Sermaye transferleri: 483 milyar 736 milyon lira

Borç verme sarfiyatı: 51 milyar 160 milyon 500 bin lira

Yedek ödenek: 76 milyar 985 milyon 357 bin lira

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir