CHP’li Sertel’den kamu çalışanlarına kira yardımı teklifi

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, ‘büyükşehir’ statüsündeki kentlerde, kamu kurumları ve lokal idarelerde misyon yapan memur ve kontratlı işçiye aylık net 2 bin TL kira yardımı yapılması için kanun teklifi verdi.

Atila Sertel, TBMM’ye verdiği kanun teklifinde, Devlet Memurları Kanunu’nda değişiklik yapılarak 30 büyükşehir belediyesi hudutları içerisinde çalışan memur ve kontratlı çalışana aylık 2 bin TL kira yardımı yapılmasını önerdi.

Atila Sertel, bahse ait bugün yaptığı açıklamada, “Büyük kentlere tayini çıkan memurlar çok büyük kahır yaşıyor. Zira mesken kiraları geçtiğimiz yıllara oranla yüzde 200-300 oranında yükseldi ve devlet memurları İstanbul’a, Ankara’ya, İzmir’e, Adana’ya, Mersin’e Antalya’ya tayini çıktığı vakit ‘yandım’ diye bağırıyor. Zira en düşük kira büyük kentlerde 7-8 bin liradan başlıyor ve memurların maaşları kiraya yetmiyor. İşte bu nedenle Meclis’e bir kanun teklifi verdim” dedi.

“Maaşları kiraya gidiyor”

Büyük kentlerde misyon yapan memurların perişan halde olduklarını lisana getiren Sertel, şunları söyledi:

“Milletvekillerine sesleniyorum; memurların hali perişan. Çocukları ile geldikleri büyük kentlerde maaşlarının üçte ikisi kiraya gidiyor. Lojman yok, barınacak konut yok. En makus şartlarda yaşasalar bile maaşlarının büyük kısmını kiraya yatırmak zorunda kalıyorlar. O nedenle bütün milletvekillerinin hassas olmasını ve memurların maaşlarına kira yardımı yapılması noktasında takviye vermesini istiyorum. Memurlar; Samsun’da, Muğla’da, Antalya’da, İzmir’de, Ankara’da, İstanbul’da sahiden ıstırap içerisinde. Onlara maddi takviye için kira yardımı olan 2’şer bin liranın kanunla düzenlenerek verilmesini Meclis’e sundum. Sunmak bizden, oylama siyasi partilerden. Bu hususta dayanak bekliyorum. Takviye verenlere de şimdiden teşekkür ediyorum.” (ANKA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir