CHP’li Özkoç: Bugün Ekrem İmamoğlu için vermiş olduğumuz adalet mücadelesi, aslında çaresiz bırakılan çocuklarımız, şiddete uğrayan kadınlarımız içindir!  

CHP Küme Başkanvekili Engin Özkoç, TBMM Genel Kurulu’nda, “Bugün Ekrem İmamoğlu için vermiş olduğumuz gayret, aslında bir adalet gayretidir. Ancak aslında kimsesiz, mahrum, çaresiz bırakılan Türkiye’nin çocukları içindir adalet mücadelemiz… Şiddete uğrayan bayanlarımız, hor görülen bayanlar, meskende her türlü şiddete uğrayan bayanlar içindir adalet arayışımız. Allah şahidimiz olsun, bundan asla ancak asla vazgeçmeyeceğiz. Hiçbir biçimde vazgeçmeyeceğiz, hiç durmayacağız. İşte tam da söylediğimiz budur” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda bugün 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’nin unsurları görüşülmeye devam ediyor. CHP Küme Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, 16. husus üzerine kelam alarak şunları söyledi:

“Konuşulmasından rahatsız olanlar, yaşanmasından rahatsız değiller”

“Dün 6 yaşında bir çocuğun uğradığı adaletsizliği konuşuyorduk, bugün Türkiye’nin en büyük kentinin belediye liderin uğradığı adaletsizliği konuşuyoruz. 20 yıldan beri yaşanan adaletsizlikleri aslında hafızamızda çok gerilerde bırakıyoruz lakin 6 yaşındaki bir çocuk, sanki hakikaten, kendi yaşadıklarını unutabilecek mi? Bu yaşadıkları ile hayata tutunabilecek mi? Sanki adalet arayışı şayet istendiği üzere olmazsa, onun içini soğutmazsa bu yavru, başkaları için verdiği gayrette kanatlarını tekrar çırpabilecek mi? Artık adaletten bahsederken kalplerin ne kadar soğuk olduğunu, bu yavrunun adalet arayışında onun için haykıranlara ‘Siyaset yapmayın’ deme cüretini gösterenlerin ne kadar bu evlatların acısının üstünü örtbas etmek için çırpındıklarını görünce nitekim şaşkınlık içindeyim. Bunlar konuşulurken gülümseyebiliyorlar, bunlar konuşulurken hakikaten laf atabiliyorlar. Şöyle düşünün; kıyamadığınız bir yavrunuz, üstelik de kız evladınız, annesi tarafından saçları taranarak, yaşı ondan kat be kat büyük bir adama bayan olarak teslim ediliyor. Bugün tutuklanma kararı çıkan o baba, bunun bu türlü olmasını istiyor. Bunun konuşulmasından rahatsız olanlar, bunun yaşanmasından rahatsız değiller.

“Ne oldu Türkiye’ye, ne oldu vicdanlarımıza, ne oldu insanlığımıza?”

Bu nasıl bir adalet? Ne oldu Türkiye’ye, ne oldu vicdanlarımıza, ne oldu insanlığımıza? Bu çocuk, Sıhhat Bakanlığı’nın bir kısmında, kendisi 14 yaşında olduğu halde 21 yaşında gösterebilmek için, birileri tarafından öbür bir bayan o çocuğun yerine geçilerek kemik yaşı büyük gösterilmesi için Sağlık Bakanlığı tarafından göz yumulmuş. Bugün ortadan 2 yıl geçince diyorlar ki ‘Hayır, o çocukla ilgili soruşturma açıyoruz, o savcı ile ilgili soruşturma açıyoruz. Bakalım neymiş?’. Neden? Zira Timur Soykan denilen bir gazeteci, o çocuğun feryadını almış, tüm kamuoyuna duyurmuş. İşte biz onun için, bağımsız gazeteciler değerli diyoruz. Biz onun için, bir basın, güçler ayrılığının dördüncü gücüdür diyoruz.

Timur Soykan’ın yazısı, kızın çığlığı olarak bayanlarımız tarafından kucaklanmış, onlar seslerini yükseltmişler. Daha sonra adalet yürüyüşünü Ankara’dan İstanbul’da sürdüren, o zamanki çıkışı akademisyenler ve siyasetçiler için olan, ancak bugün gelinen noktada utanç verici bir durumla ilgili Kemal Kılıçdaroğlu, arkadaşlarını toplamış ‘Biz asla bu türlü bir şeyde sessiz kalamayız, birlikte Adalet Bakanlığı’na gidiyoruz’ demiş. Tüm dünyaya duyurmak için. Ne olmuş? Birden AKP iktidarı, bununla ilgili harekete geçmiş. Savcılık hata duyurusunda bulunmuş, Aile Bakanlığı, aklına gelmiş, müdahil olmuş. 2 yıl ortadan sonra müdahil olmuşlar. Artık o baba ve o koca, nasıl baba ve koca ise bugün hakimin karşısına geçmek üzere haklarında süreç yapılıyor. 

“Bugün Ekrem İmamoğlu için vermiş olduğumuz çaba, aslında bir adalet mücadelesidir”

Allah şahidimdir, bugün burada ülkemin bütün beşerlerine seslenerek diyorum ki bugün Ekrem İmamoğlu için vermiş olduğumuz uğraş, aslında bir adalet uğraşıdır. Ancak aslında kimsesiz, mahrum, çaresiz bırakılan Türkiye’nin çocukları içindir adalet uğraşımız. Aslında bugün Ekrem İmamoğlu için verdiğimiz gayret, Ekrem İmamoğlu içindir; lakin şiddete uğrayan bayanlarımız, hor görülen bayanlar, meskende her türlü şiddete uğrayan bayanlar içindir adalet arayışımız. Allah şahidimiz olsun, bundan asla ancak asla vazgeçmeyeceğiz. Hiçbir biçimde vazgeçmeyeceğiz, hiç durmayacağız. İşte tam da söylediğimiz budur.

“Ekrem İmamoğlu, sen aslında bu çabayı veriyorsun”

Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul’da yaptığı toplantıda, bir tek söz geçiyor satırlar ortasında, ‘İnsanlık onuru’ diyor. Biz, iktidara geldiğimizde, insanlık onurunu koruyacağız. Şahısların onurunu koruyacağız. ‘Onlar, bu güzelim Türkiye’de, güzelim Anadolu topraklarında onurlu bir formda, hak ettikleri hayatla yaşayacaklar’ diyor. ‘Onun için birinci evvel adaleti tesis edeceğiz’ diyor. Birinci evvel adalet olacak ki bu topraklarda, yavrular bu türlü şeylere muhatap olmasın. Birinci evvel adalet olacak ki bu topraklarda, bu milletin seçim ile getirdiği liderler, bunlar siyasi kararlarla misyonlarından alınmasın. Lakin evladımıza sesleniyorum buradan. Sen hiç merak etme, sen sanıyor musun ki bu bir avuç iktidar senin sesini kısabilir. Geride koskoca Türkiye var. Bayanlarımız var, gençlerimiz var, vicdanı kanayan insanlarımız var. Sen hiç üzülme. Sana hiçbir şey demiyorum Ekrem İmamoğlu, sen aslında bu çabayı veriyorsun. Biz daima birlikte bu çabayı vereceğiz.” (ANKA) 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir