Antalya’da “organ ticareti” yaptığı iddiasıyla yargılanan 38 kişiden 22’sine hapis cezası

Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, diğer cürümden tutuklu bulunan sanıklar Mehmet Emin D. ile Mehmet D, bulundukları cezaevinden Ses ve İmaj Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Birtakım tutuksuz sanıklar ve avukatları ise salonda hazır bulundu.

Kararı açıklayan mahkeme heyeti, sanıklardan Mehmet Emin D’yi “organ ticareti yapma” hatasından 50 yıl 8 ay, Mehmet D’yi ise 28 yıl 6 ay mahpusa çarptırdı.

Cezalarında çeşitli nedenlerle indirip yaptığı 20 sanığa da çeşitli hatalardan 1 yıl 3 ay 18 gün ila 6 yıl ortasında değişen mahpus cezaları veren heyet, öbür 16 sanığın ise beraatına karar verdi.

Heyet, “resmi dokümanda sahtecilik” kabahatinin vakit aşımına uğraması nedeniyle sanıklara bu kabahatten ceza vermedi.

9 yıl evvel yaklandılar

Antalya’da, özel bir hastanede düzmece kimlik dokümanı düzenleyerek organ nakli gerçekleştirmeye çalışanlar olduğu bilgisi üzerine, ekonomik çıkar sağlamak emeliyle kurulduğu tez edilen hata örgütüne 7 Ağustos 2013’te operasyon düzenlenmişti.

Operasyonda, örgütün ele başı olduğu ileri sürülen Mehmet Emin D’nin de ortalarında olduğu 38 kişi gözaltına alınıp haklarında dava açılmıştı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir