ABD’nin en büyük ticaret etkinliği bu yıl İstanbul’da

İSTANBUL (İGFA) – Türkiye’de 60 milyar doların üzerinde yatırımı olan ve 100 bin bireye istihdam sağlayan 135 ABD şirketini temsil eden AmCham Türkiye’nin (Amerikan Şirketler Derneği) 20. Olağan Genel Heyet Toplantısı, 5 Mart 2024 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

ABD Ticaret Müsteşar Yardımcısı Neema Singh Guliani, ABD İstanbul Başkonsolosu Julie Eadeh, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Lider Yardımcısı Bekir Polat ve Türkiye’nin Washington evvelki periyot Büyükelçisi Murat Mercan’ın onur konuğu olarak yer aldığı toplantıda 2024 yılına ait beklenti ve amaçlar ele alındı.

ABD-TÜRKİYE EKONOMİK BAĞLANTILARI OLUMLU SEYRİNİ SÜRDÜRÜYOR

Genel Şura açılış konuşmasını gerçekleştiren AmCham Türkiye Yönetim Kurulu Lideri Tankut Turnaoğlu, 2023 yılının Türkiye ve ABD ortasındaki ikili ekonomik ve ticari bağlardaki potansiyelini ortaya koymaya devam ettiğinin altını çizdi. Turnaoğlu, “Türkiye’nin ABD ile ikili ticaret hacminin 2023’te 30,6 milyar dolara ulaşırken; ABD Türkiye’nin ihracatta en büyük ikinci ithalatta ise en büyük beşinci pazarı olarak konumlandı. Türkiye ve ABD ticari ilgileri 200. yılına yaklaşırken AmCham Türkiye olarak kuruluşumuzun 20. Yılında Türkiye’de faaliyet gösteren, 60 milyar dolarlık yatırım ve 100 bin kişilik istihdam yaratan 135 ABD’li üye şirketi temsil ediyoruz.” dedi. İkili ekonomik ve ticari ilgilerde, hayata geçirilebilecek çok daha güçlü bir potansiyel olduğunu vurgulayan Turnaoğlu, “AmCham olarak iki ülke ortasındaki yatırım ve ticareti artırarak Türkiye’yi global pazarlara taşıyan güç olma gayemiz doğrultusunda kararlılıkla çalışmaya devam ediyoruz. 2023 yılında Türkiye’ye gelen 126 direkt yatırım projesinin 16’sının Amerikan yatırım projeleri olması ABD’yi geçen yıl birinci yıla taşıdı. 2024 yılında ise ‘Balkanlardan Orta Asya’ya Bölgesel İş birliği, Dijital Yatırımlar ve Sürdürülebilirlik’ alanlarına odaklanmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

TÜRKİYE MİLLETLERARASI YATIRIMCILARA KIYMETLİ FIRSATLAR SUNUYOR

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Lider Yardımcısı Bekir Polat, AmCham Türkiye 20. Olağan Genel Heyet Toplantısı’nda görüşlerini şu sözlerle lisana getirdi: “İstikrarlı iktisadıyla bölgesinde öne çıkan Türkiye yetenekli iş gücü, stratejik pozisyonu ve global tedarik zincirine güçlü entegrasyonu ile memleketler arası yatırımcılara kıymetli fırsatlar sunuyor. 20 yılda bölgesinde en yüksek yoğunlukta milletlerarası yatırım çeken ülke olması da bunları teyit ediyor. Son 20 yılda 262 milyar dolarlık yatırım çektik, global pastadaki hissemiz şu an yüzde 1, en kısa müddette bunu yüzde 1,5’a çıkartmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki periyotta açıklayacağımız “Uluslararası Direkt Yatırımlar Stratejisi: 2024-2028” dokümanının çizeceği çerçevede ivmemizi artırarak hem özel hem de kamuda yer alan tüm paydaşlarımızla birlikte kararlılıkla ülkemizin sürdürülebilir büyümesine katkı sağlayacak amaçlarımızı gerçekleştirmeye devam edeceğiz.”

ABD’NİN EN BÜYÜK TİCARET AKTİFLİĞİ VE İŞ GELİŞTİRME FORUMU İSTANBUL’DA DÜZENLENECEK

ABD Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Neema Singh Guliani: “ABD Ticaret Bakanlığı, Türkiye ve Avrupa ve Avrasya Bölgesi genelinde temaslarını sürdürmeyi planlamaktadır. 2024’ün mayıs ayında İstanbul’da Trade Winds Forumu’nu düzenlemeyi sabırsızlıkla bekliyor, başarılı geçmesini temenni ediyoruz. Trade Winds, ABD Hükümeti’nin en büyük ticaret aktifliği ve iş geliştirme forumudur. AmCham Türkiye’nin Trade Winds’e Platin Sponsor olarak dayanak vermesinden memnuniyet duyuyoruz.”

ABD İstanbul Başkonsolosu Julie Eadeh, “Ticari bağlarımız gelişmeye devam ediyor. İkili ticaret bağlantılarımızın gösterdiği etkileyici büyüme Amerikan şirketlerinin Türkiye’ye yaptığı kıymetli katkıları ortaya koymakta, yaratılan binlerce istihdam imkanını ve ortak refahı yansıtmaktadır ”şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir